We wtorek, 7 listopada 2017 w Młodzieżowym Domu Kultury w Przemyślu po raz drugi został zorganizowany Konkurs Piosenki Patriotycznej - "Z pieśnią do niepodległości" przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Tegoroczny konkurs w porównaniu do pierwszej edycji cieszył się dużo większym zainteresowaniem, a udział poza szkołami z Przemyśla zgłosiły również szkoły z innych miejscowości. Łącznie zgłosiło się ponad 30 uczestników w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe klasy 1-3, szkoły podstawowe klasy 4-7 i gimnazja. Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie klas 4-7.
Poziom był bardzo wysoki, a wyłonienie zwycięzców niełatwym zadaniem dla jurorów, którymi byli nauczyciele sekcji muzycznych Młodzieżowego Domu Kultury.
Poza popularnymi i wpadającymi łatwo w ucho piosenkami żołnierskimi, uczestnicy prezentowali także te mało znane i bardzo trudne do wykonania pieśni o tematyce patriotycznej.
W wielu przypadkach również stroje uczestników interesująco i trafnie nawiązywały do tematyki konkursu.
Większość uczniów prezentowała utwory z podkładem muzycznym, byli jednak też tacy, którym akompaniował nauczyciel lub samodzielnie grali na instrumencie.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Kategoria I: szkoły podstawowe - klasy 1-3
1 miejsce: Julia Cyburt - Szkoła Podstawowa nr 2 w Przeworsku
2 miejsce: Aleksandra Czereba - Szkoła Podstawowa nr 15 w Przemyślu
3 miejsce: Liliana Tu-Van - Szkoła Podstawowa nr 2 w Przeworsku

Kategoria II: szkoły podstawowe - klasy 4-7
1 miejsce: Ewa Pawłowska - Szkoła Podstawowa nr 6
2 miejsce: Wiktoria Kurpyta - Szkoła Podstawowa w Krasiczynie i Julia Muzyczka - Szkoła Podstawowa nr 16 w Przemyślu
3 miejsce: Aurelia Sobiegraj - Szkoła Podstawowa nr 2 w Przeworsku i Maja Radochońska - Szkoła Podstawowa w Buszkowicach

Kategoria 3: szkoły gimnazjalne:
1 miejsce: Aleksandra Łygan - Szkoła Podstawowa w Buszkowicach

Nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Radę Rodziców MDK.
Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie i zgłoszenie uczniów, gratulujemy Zwycięzcom i zapraszamy już za rok na kolejną edycję konkursu.