A- A A+

Wolontariat

help20.png

W ramach działalności MDK funkcjonuje grupa wolontariuszy, którzy działają na rzecz lokalnej społeczności. Zapraszamy młodzież w wieku od 14 do 18 lat, która chce osobiście zaangażować się w pomoc na rzecz innych. Będziemy podejmować zadania, które pomogą tym, którzy są w potrzebie. Będziemy uczestniczyć w akcjach ogólnopolskich.

 attern-horizontal.png

Młodzieżowy Dom Kultury po raz kolejny włączył się do akcji organizowanej przez Przemyskie Centrum Wolontariatu - sekcja Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu: „Zamieniamy makulaturę, szkło, plastiki i elektrośmieci na witaminki dla młodzieży i dzieci”, która odbyła się w dniu 21 marca 2017 r. („Pierwszy Dzień Wiosny”) w godzinach od 10.00 - 16.00 na przemyskim Rynku. Honorowy patronat nad happeningiem przyjął Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma. Adresatami Akcji były wszystkie osoby zainteresowane segregacją, utylizacją i recyklingiem śmieci. Szczególnymi uczestnikami Akcji byli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zlokalizowanych na terenie miasta Przemyśla, którzy rywalizowali zbiórką odpadów wtórnych o trzy Specjalne Nagrody Prezydenta Miasta Przemyśla.

Już po raz trzeci,  w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Katolickim „ Lazarus” Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa Świętego Łazarza z Jerozolimy, Sekcja Wolontariatu MDK uczestniczyła w Przemyskich Polach Nadziei. Od grudnia 2017r. trwały przygotowania do akcji. Z przerwami na inną działalność wykonywaliśmy z krepiny żonkile – symbole nadziei i tej akcji. Finał odbył się w niedzielę, 15-go kwietnia br. Prowadziliśmy zbiórkę pieniężną, przed jednym z przemyskich kościołów, rozdawaliśmy darczyńcom wykonane żonkile. Członkowie Sekcji Wolontariatu Mdk uczestniczyli także w Marszu Żonkilowym, idącym ulicami miasta Przemyśla. Dochód przeznaczony będzie na budowę przemyskiego Centrum Hospicyjnego „ Betania”.

b_500_400_16777215_00_images_aktualnosci_2018_pmpn.jpgPola Nadziei to idea stworzona przez Marie Curie Caneer w Wielkiej Brytanii w 1948r. Ideą programu jest pozyskiwanie funduszy na tworzenie i utrzymanie hospicjów, a także edukacji i uwrażliwienie społeczeństwa na los terminalnie chorego człowieka. Żonkil, jako międzynarodowy symbol nadziei ma przypominać o ludziach chorych, cierpiących, potrzebujących naszego towarzystwa, opieki, troski. Inicjatorem i organizatorem Przemyskich Pól Nadziei jest Rycerskie i Szpitalne Bractwa Św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenie Katolickie. Od grudnia 2017 r. uczniowie wszystkich szkół przemyskich wykonywali żonkile z bibuły. Zadaniem wolontariuszy, którzy się zgłosili do udziału w akcji, będzie również w dniu 14 i 15 kwietnia 2018 r. rozdawanie kwiatów darczyńcom, którzy złożą datki na nowopowstające Przemyskie Centrum Hospicyjne BETANIA przy ul. Słowackiego 85. Wolontariuszy będzie można spotkać 14.04 koło dużych sklepów a 15.04 na Przemyskim Rynku i koło kościołów. Wszystkich chętnych do włączenia się w to dzieło serdecznie zapraszamy.

21-go marca, w pierwszym dniu wiosny, w rynku naszego miasta odbyła się coroczna akcja – happening:  „ Zamieniamy makulaturę, szkło, plastiki i elektrośmieci na witaminki dla młodzieży i dzieci”. Typowo zimowa aura nie odstraszyła zarówno organizatorów, członków Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu,  jak i młodzieży szkolnej i mieszkańców Przemyśla. Nie mogło zabraknąć również pomocy w obsłudze akcji wolontariuszy Sekcji  Wolontariatu Młodzieżowego Domu Kultury.


 

Młodzież Sekcji Wolontariatu Młodzieżowego Domu Kultury pomogła w przygotowaniach związanych z organizacją obchodów Święta Trzech Króli. 6-go grudnia, wraz z innymi wolontariuszami Caritasu Archidiecezji Przemyskiej zebraliśmy się o godz. 10-tej przed bazyliką archikatedralną. Tym razem, nasza pomoc polegała na rozdawaniu mieszkańcom Przemyśla koron i pamiątkowych naklejek symbolizujących Święto Trzech Króli. Następnie, ulicami Przemyśla przeszedł Orszak Trzech Króli w asyście aniołów. 

23-go grudnia br., po raz kolejny, młodzież Sekcji Wolontariatu MDK wzięła udział w przygotowaniach i obsłudze wigilii dla osób ubogich, samotnych i potrzebujących. Organizatorem tej inicjatywy był Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Kilkaset osób zasiadło przy wspólnym stole w przemyskiej hali sportowej. Wolontariusze cieszyli się, że w ten wyjątkowy wigilijny dzień spędzili na pomocy innym ludziom.

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc. Udział w akcji to zasługa sekcji wolontariatu prowadzonej przez p. Agnieszkę Cieślik.

b_500_400_16777215_00_images_dyplomy-podziekowania_1-182.jpg

 

11- go listopada 2017 r. po raz kolejny młodzież Sekcji Wolontariatu uczestniczyła w rocznicy obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Przemyśla i Regionu włączyliśmy się w radosne świętowanie. Obchody 99. rocznicy rozpoczęła msza święta w archikatedrze. Następnie, przed rozpoczęciem uroczystości przy Pomniku Orląt Przemyskich, dla podkreślenia rangi święta, wolontariusze rozdawali i przypinali uczestnikom przygotowane wcześniej biało - czerwone kokardy i śpiewniki z piosenkami patriotycznymi.

Od trzech lat Sekcja Wolontariatu Młodzieżowego Domu Kultury współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Przemyśla i Regionu. W ramach współpracy corocznie wykonujemy kotyliony w kształcie kokardek. W tym roku przygotowaliśmy 400 kotylionów. Podczas uroczystości w rocznicę Odzyskania Niepodległości rozdajemy kotyliony mieszkańcom naszego miasta i wspólnie śpiewamy piosenki patriotyczne przy Pomniku Orląt Przemyskich.

Młodzież z sekcji wolontariatu Młodzieżowego Domu Kultury pod opieką p. Agnieszki Cieślik oraz dyrektor MDK Stanisław Karszyń przyłączyli się w dniu dzisiejszym, tj. 31.10.2017 do kwesty na przemyskich cmentarzach zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. W tym roku zebrane środki przeznaczone zostaną m.in. na prace konserwatorskie dwóch nagrobków rodziny Majerskich - wspaniałych przemyskich rzeźbiarzy. Ferdynand Majerski jest twórcą m.in. ołtarzy w Kościele Św. Trójcy i w Katedrze w Przemyślu.

W nowym roku szkolnym Sekcja Wolontariatu rozpoczęła swoja działalność w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym Nr 3 w Przemyślu. Pomagamy wychowankom ośrodka w odrabianiu zadań i prac domowych. W szczególności pracujemy z podopiecznymi mającymi trudności w nauce. Jednocześnie sami powtarzamy i utrwalamy poznane wcześniej zagadnienia szkolne, w tym matematyczne :)

 

Zachęcamy do lektury czerwcowego numeru miesięcznika NASZ PRZEMYŚL, a w nim kolejny artykuł, tym razem  przygotowany przez wolontariusza sekcji MDK.

b_500_400_16777215_00_images_prasa_89885.jpg

Wolontariusze Sekcji Wolontariatu Młodzieżowego Domu Kultury, w ramach swojej działalności, pomagają w odrabianiu prac domowych wychowankom  Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Nr 3 w Przemyślu. Wsparcie i pomoc w nauce odbywa się w przyjaznej atmosferze. Podopieczni szkolnego ośrodka mają zapewnione również wesołe towarzystwo i twórczą atmosferę

W niedzielę, 30 kwietnia, młodzież Sekcji Wolontariatu Młodzieżowego Domu Kultury, po raz kolejny kwestowała na rzecz powstającego w Przemyślu Centrum Hospicyjno - Opiekuńczego „Betania” im. św. Łazarza.
Akcji przewodniczyło Stowarzyszenie Katolickie - Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy.
Zadaniem wolontariuszy było rozdawanie żonkili darczyńcom, którzy złożyli datki na nowopowstające Przemyskie Hospicjum.
Dzięki akcji Przemyskie Pola Nadziei  ulice naszego miasta po raz kolejny zakwitły na żółto.
Wolontariusze uczestniczyli także w uroczystym "Marszu Żonkilowym".

b_500_400_16777215_00_images_aktualnosci_2017_laz.jpg
JSN Fidem template designed by JoomlaShine.com