A- A A+

Wolontariat

help20.png

W ramach działalności MDK funkcjonuje grupa wolontariuszy, którzy działają na rzecz lokalnej społeczności. Zapraszamy młodzież w wieku od 14 do 18 lat, która chce osobiście zaangażować się w pomoc na rzecz innych. Będziemy podejmować zadania, które pomogą tym, którzy są w potrzebie. Będziemy uczestniczyć w akcjach ogólnopolskich.

 attern-horizontal.png

Młodzieżowy Dom Kultury po raz kolejny włączył się do akcji organizowanej przez Przemyskie Centrum Wolontariatu - sekcja Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu: „Zamieniamy makulaturę, szkło, plastiki i elektrośmieci na witaminki dla młodzieży i dzieci”, która odbyła się w dniu 21 marca 2017 r. („Pierwszy Dzień Wiosny”) w godzinach od 10.00 - 16.00 na przemyskim Rynku. Honorowy patronat nad happeningiem przyjął Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma. Adresatami Akcji były wszystkie osoby zainteresowane segregacją, utylizacją i recyklingiem śmieci. Szczególnymi uczestnikami Akcji byli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zlokalizowanych na terenie miasta Przemyśla, którzy rywalizowali zbiórką odpadów wtórnych o trzy Specjalne Nagrody Prezydenta Miasta Przemyśla.

b_500_400_16777215_00_images_aktualnosci_2017_laz.jpg

W bieżącym roku Sekcja Wolontariatu Młodzieżowego Domu Kultury po raz drugi bierze udział w II Przemyskich Polach Nadziei. Od grudnia 2016r. członkowie sekcji w trakcie spotkań wykonują z krepiny żonkile, które są symbolem Akcji.  Celem jest pozyskanie funduszy na utworzenie przemyskiego hospicjum. Żonkil, jako międzynarodowy symbol nadziei ma przypominać o ludziach chorych, cierpiących,  potrzebujących naszego towarzystwa, opieki, troski. Inicjatorem i organizatorem Przemyskich Pól Nadziei  jest  Rycerskie i Szpitalne Bractwa Św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenie Katolickie. Zadaniem wolontariuszy, biorącym udział w akcji, będzie w dniu  30-go kwietnia 2017r. rozdawanie kwiatów darczyńcom, którzy złożą datki na nowopowstające Przemyskie Hospicjum.

W dniu 5 grudnia 2016 Młodzieżowy Dom Kultury otrzymał zaszczytne wyróżnienie podczas I Przemyskiej Gali Wolontariatu w kategorii instytucji przyjaznej wolontariuszom. Cieszymy się z docenienia naszej pracy poprzez nominację MDK w obszarze wolontariatu.b_500_400_16777215_00_images_wolonom.jpg

W październiku sekcja wolontariatu rozpoczęła przygotowania do uroczystości związanych z kolejną rocznicą narodowego Święta Niepodległości. Specjalnie na ten dzień wykonujemy patriotyczne kokardy, które będą rozdawane podczas uroczystości patriotycznych w dniu 11-go listopada. Wykonaliśmy około 200 kokard, mamy w planie wykonać jeszcze 100.

W tym roku szkolnym młodzież sekcji wolontariatu organizuje pomoc w odrabianiu zadań domowych podopiecznym Domu Małego Dziecka „Maciek”.  Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy obowiązki szkolne mogą być przyjemne, a nauka wesoła.

b_500_400_16777215_00_images_aktualnosci_2016_20161005_154421.jpg

Sekcja wolontariatu MDK pod opieką nauczyciela p. Agnieszki Cieślik oraz dyrektor MDK Stanisław Karszyń po raz kolejny wzięli udział w kweście na przemyskich cmentarzach organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu.  W tym roku pieniądze były zbierane  na konserwację m.in. nagrobka uczestnika Powstania Styczniowego i posła na sejm Aleksandra Dworskiego, który był burmistrzem i honorowym obywatelem miasta Przemyśla. Drugim obiektem jest nagrobek Elusi i Józia z końca XIX wieku o dużych wartościach artystycznych, przedstawiający postać unoszącego się anioła z pochodnią i kwiatami róż w dłoniach.

W dniach 1,2,3 czerwca br. po raz kolejny Sekcja Wolontariatu włączyła się  w zbiórkę pieniężną na organizację wakacji dla dzieci niepełnosprawnych,  z niskouposażonych rodzin Przemyśla i okolic. Jak co roku akcja organizowana jest przez redakcję i Fundację Życia Podkarpackiego „Podaruj Dzieciom Radość”. Nasi wolontariusze kwestowali w Galerii Sanowa i markecie E.Leclerc.

Wolontariusze Młodzieżowego Domu Kultury pod kierunkiem p. Agnieszki Cieślik wzięli udział w akcji: „Przemyskie Pola Nadziei-Marsz Żonkilowy’’.
Akcja ma charakter ogólnopolski. Jej znakiem jest żonkil. Młodzież sekcji wolontariatu MDK od wielu tygodni przygotowywała żonkile, które w dniu dzisiejszym (17 kwietnia) były rozdawane przez wolontariuszy. Zebrane środki zostaną przeznaczone na budowę hospicjum w Przemyślu.

W okresie przedświątecznym współpracujemy z  Fundacją Życia Podkarpackiego - " Podaruj Dzieciom Radość". Zbieramy fundusze na rzecz organizacji ferii zimowych dla dzieci z najbiedniejszych rodzin z Przemyśla. Zbiórki odbywają się przez trzy grudniowe weekendy.

 

Młodzież sekcji wolontariatu pomaga podopiecznym domu dziecka i świetlicy " Perspektywa" w odrabianiu prac domowych. Miła atmosfera, życzliwość i chęć niesienia pomocy przez wolontariuszy sprawia,że obowiązki szkolne stają się przyjemnością.

b_500_400_16777215_00_images_20151118_170053.jpg

Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy działa na pełnych obrotach. Puszki dla  wolontariuszy zostały przygotowane. Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Przemyślu podjęli się zadania przygotowania najważniejszego elementu każdego wolontariusza zbiórki WOŚP. Dziękujemy za pomoc!

W tym roku już po raz piąty Fundacja Życia Podkarpackiego "Podaruj dzieciom radość" będzie zbierać fundusze na rzecz organizacji ferii zimowych dla dzieci z najbiedniejszych rodzin z Przemyśla.

Wolontariusze pod wodzą p. Agnieszki Cieślik, koordynującej akcję z ramienia MDK w Przemyślu, kwestować będą w dniach 5 i 6 oraz 11 i 12 grudnia w Galerii Sanowa, a 18 i 19 grudnia w Galerii Sanowa i w sklepie E. Leclerc w Przemyślu. Pomożecie???

Fot. Aleksandra Nowotyńska - Źródło: Życie.pl

Fot. A. Nowotyńska - Źródło: Życie.pl

W naszym mieście nie mogło zabraknąć wolontariuszy sekcji MDK, którzy wsparli Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu.  Przed Archikatedrą Przemyską rozdawaliśmy świąteczne kotyliony dla uczestników uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny.  Następnie na dalszą część obchodów udaliśmy się pod pomnik Orląt Przemyskich. Rozdawaliśmy śpiewniki z pieśniami patriotycznymi dla uczestników uroczystości. Na zakończenie uczestniczyliśmy w wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych prowadzonym przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu.

Wolontariusze MDK podczas kwesty na przemyskim cmentarzu na Zasaniu.

 

JSN Fidem template designed by JoomlaShine.com