Szachy - nauka gry, turnieje

knight2.png

Poprzez naukę gry w szachy ćwiczymy koncentrację, uczymy logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Uczestnicy zajęć zainteresowani rywalizacją sportową mogą brać udział w szkoleniach, zawodach lokalnych, regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych.

attern-horizontal.png

 

W sobotę, 22 kwietnia w przemyskim oddziale Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli odbył się klasyfikacyjny turniej szachowy. W gronie 17 uczestników znalazła się  także reprezentacja MDK. Dzieci 8-10 letnie zmierzyły się z nauczycielami! Chociaż nikomu z młodych szachistów nie udało się zająć miejsca w ścisłej czołówce, jednak udowodnili, że  mogą już z powodzeniem podejmować na szachownicy równą walkę z dorosłymi. Gratulacje za odwagę i wytrwałość!!!

Na zajęciach szachowych we wszystkich grupach  odbywają się turnieje klasyfikacyjne, które są zarazem eliminacjami do mistrzostw MDK. Młodzi pasjonaci królewskiej gry rozwiązują także zadania, zdobywając odznakę "Mistrz 100 zadań szachowych". Emocje duże, rywalizacja trwa, ale najważniejsza jest dobra zabawa! Uczestnikom turniejów życzymy wytrwałości  oraz udanych szachowych pojedynków!

Na turnieju szachowym o Puchar Dyrektora Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli, w ub. sobotę 18 lutego w Przemyślu, zwyciężył były wychowanek sekcji szachowej MDK - Hubet Janzer, a obecnie student rzeszowskiego Instytutu Architektury. Najlepszy wśród nauczycieli okazał się Andrzej Krawczyk, prowadzący zajęcia szachowe dla dzieci w MDK. Gratulujemy i życzymy zwycięzcom dalszych sukcesów, a wszystkich chętnych do pójścia w ich ślady zapraszamy na zajęcia szachowe do MDK!

W dniu 14 stycznia 2017 roku w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się turniej szachowy na zakończenie semestru. Do rywalizacji przystąpiło 27 zawodników, którzy rywalizowali w trzech kategoriach. Zwycięzcami zostali: Kategoria dziewcząt: I miejsce – Zofia Pusz, II miejsce – Laura Pałys, III miejsce –Julia Ignowska. Kategoria chłopców: I miejsce – Gracjan Petruch, II miejsce – Jacek Michalski, III miejsce – Miłosz Mosoń. Kategoria junior starszy: I miejsce – Arkadiusz Hess, II miejsce – Aleksandra Ligęza, III miejsce – Filip Marek. Wszystkim uczestnikom gratulujemy zaangażowania i zapraszamy na zajęcia szachowe do MDK po feriach.

W środę 19 października rozegrany został turniej szachowy z udziałem 5 drużyn ze szkół podstawowych z Przemyśla. Po emocjonujących rozgrywkach zwyciężyły szkoły: I miejsce - SP nr 14, II - miejsce SP nr 1, III miejsce – SP nr 4. Dwie najlepsze drużyny zakwalifikowały się do etapu rejonowego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów przy szachownicy!

W niedzielę 19 czerwca, podczas Święta Zamku Kazimierzowskiego, odbyło się pasowanie na szachistów. Uczestniczyło w nim 25. najmłodszych adeptów królewskiej gry, uczęszczających na zajęcia w MDK. Uroczystość rozpoczęła się paradą z proporcem szachowym spod MDK na wzgórze zamkowe. Tam przybyłych powitał Król ze swoim dworem w zamkowej baszcie. Następnie władca dokonał aktu pasowania, potwierdzając go stosownym dekretem i racząc młodych miłośnikom szachów słodkim poczęstunkiem.     

W sobotę 23 kwietnia na tarasie nad Sanem odbyły się Manewry Szachowe dla najmłodszych adeptów królewskiej gry. Na starcie stawiło się 22. dzieci w wieku 5-9 lat, które uczęszczają na zajęcia w MDK dla początkujących szachistów. Podczas manewrów dzieci malowały koszulki z szachowym emblematem, odczytywały i odtwarzały w grupach zapisy partii oraz toczyły indywidualne pojedynki szachowe. Wszyscy uczestnicy wykazali się odwagą, wytrwałością i odpowiednimi umiejętnościami, dlatego zostali odznaczeni „szachowymi orderami”. Pomimo wiosennej, wietrznej pogody, na manewrach panowała gorąca atmosfera i dobra zabawa. Ważnym punktem programu była musztra prowadzona przez działaczy ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka.

W dniu 12 marca 2016 roku w pracowni szachowej MDK odbył się Turniej Szachowy podsumowujący zimowy semestr. W turnieju wzięło udział 26 zawodników, którzy rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach. W trakcie rozgrywania kolejnych rund każdy z uczestników dążył do zdobycia jak największej ilości punktów. Po rozegraniu ostatniej rundy wyłoniono następujących zwycięzców:

Juniorki: I miejsce – Emilia Dryjańska, II miejsce – Ewelina Kurasz, III miejsce – Karolina Łabińska.

Juniorzy: I miejsce – Sebastian Wrona, II miejsce – Jacek Michalski, III miejsce – Damian Werhun.

Juniorzy Starsi: I miejsce – Dmitry Komarow, II miejsce – Mateusz Kowal, III miejsce – Yegor Chunikhin.

Emocje turniejowe udzielały się także rodzicom, którzy zadbali o to by ich pociechy w czasie przerw między poszczególnymi partiami mogli spróbować smacznych i zdrowych przekąsek. Wszystkim uczestnikom gratulujemy oraz życzymy dalszego zadowolenia z gry i sukcesów przy szachownicy.  

W sobotę 30 stycznia w Młodzieżowym Domu Kultury w Przemyślu odbył się karnawałowy turniej warcabowy z udziałem 26. zawodników w wieku od 6 do 10 lat. W grupie najmłodszych zwyciężyła Aleksandra Czerwińska, drugie miejsce zajął Ksawery Dryjański a trzecie miejsce podzieliły: Karolina Hałaj i Lena Kochanowicz. W grupie dziewcząt do lat 8 kolejne miejsca zajęli: 1.Olga Kobiałka, 2. Kamila Sobek, 3. Lura Szelążek i Katarzyna Pawlińska. Wśród chłopców do lat 8 zwyciężył Adam Strzyż, wyprzedzając Konrada Kowala i Remigiusza Wojciechowskiego. W grupie dzieci do lat 10 pierwsze miejsce przypadło dziewczętom: Martynie Hałaj i Gabrieli Nowak, które wyprzedziły Mateusza Bobrowicza, Gracjana Petrucha i Paulinę Zaczek. Na zakończenie turnieju zwycięzcy w grupach wiekowych otrzymali medale, a wszyscy uczestnicy dyplomy i słodki upominek. Jak pokazały powyższe zawody, dzieci w wieku 6-7 lat mogą całkiem nieźle przyswoić sobie w dość krótkim czasie zasady gry w warcaby i z powodzeniem uczestniczyć w rywalizacji sportowej. Jest to także ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu oraz wartościowa, intelektualna rozrywka. Kolejnym wyzwaniem dla uczestników turnieju jest opanowanie gry w szachy i spotkanie się w tym samym gronie na turnieju szachowych debiutantów. Gratulujemy i życzymy wszystkim dzieciom powodzenia w doskonaleniu umiejętności oraz dalszych sukcesów!

We wtorek 10 listopada 2015 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Przemyślu odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Szachach Drużynowych na etapie rejonowym. W turnieju wzięło udział 9 drużyn ze Szkół Podstawowych w: Kańczudze, Oleszycach, Orłach, Ryszkowej Woli, Torkach oraz Szkoły Podstawowe nr 4 w Jarosławiu, nr 4 w Przemyślu, nr 14 w Przemyślu, nr 1 w Przeworsku. Turniej rozgrywany był systemem kołowym na dystansie 9 rund. W miarę upływu czasu emocje były coraz większe. Tego dnia bezkonkurencyjna okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Przemyślu zajmując I miejsce, zaś walka o drugie miejsce, które również dawało awans, trwała do samego końca. Po ostatniej rundzie trzy drużyny posiadały taką samą liczbę dużych punktów, o klasyfikacji końcowej zadecydowały punkty cząstkowe, których najwięcej zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Torkach. Wszystkim uczestnikom turnieju gratulujemy odwagi i życzymy wytrwałości w doskonaleniu gry, a zwycięzcom dalszych sukcesów na polu szachowym w finale wojewódzkim.

Uczniowie sekcji szachowej pod opieką instruktora wzięli udział w korowodzie królewskim podczas Przemyskiego Święta Ulic. A oto krótka fotorelacja.

W grupie szachowej prowadzonej przez p. Andrzeja Krawczyka również odbyło się zakończenie roku szkolnego w formie turnieju. Uczniowie mieli okazję ponownie sprawdzić swoje umiejętności nabywane podczas całorocznej pracy w sekcji.

Na zakończenie roku szkolnego w grupie szachowej prowadzonej przez p. Zofię Bator rodzicie mieli okazję zmierzyć się ze swoimi dziećmi w rozgrywkach szachowych. Po wspólnej grze nastąpiło rozdanie dyplomów.

Młody szachista Sportowo Kulturalnego Klubu Szachowego w Przemyślu, mieszkaniec Gminy Przemyśl Wojciech Gazda, wychowanek Macieja Karasińskiego szkoleniowca i prezesa SKKS/MDK, a obecnie uczestnik zajęć w  MDK prowadzonych przez Andrzeja Krawczyka, obecnie indywidualnie doskonalony pod okiem Taty, został Wicemistrzem Polski Juniorów do lat 6.  To w okresie 20 lat działania SKKS jak i całych przemyskich szachów największy sukces.
W dniu 25 czerwca 2015 podczas wizyty w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie młody mistrz został nagrodzony przez marszałka listem gratulacyjnym oraz otrzymał szachy podkarpackie, które promują atrakcje regionu.
Wojtek od dwóch lat trenuje.  Zamiłowanie do szachów u młodego adepta sztuki szachowej wydaje się być trwałe. Zaś jego predyspozycje wskazują na duże możliwości. Lubi grać i rozwiązywać coraz bardziej skomplikowane problemy szachowe. Nie zrażają go porażki, a wręcz mobilizują. Szachy są dla niego zabawą. Poznaje coraz to nowe algorytmy, umożliwiające rozumienie sytuacji na szachownicy mimo znacznego skomplikowania diagnozowanych zagadnień.

Rozgrywane w Suchedniowie Mistrzostwa Polski Juniorów skupiły 34  najmłodszych i najlepszych w Polsce szachistów do lat 6.  W 9 rundowym turnieju rozgrywanym systemem szwajcarskim po 30 minut dla zawodnika Wojciech Gazda uzyskał 7 punktów, tyle ile Mistrz Polski . Co więcej w rywalizacji bezpośredniej Wojciech wygrał z Mistrzem Polski Wojciechem Wielgusem z Gliwic.


b_500_400_16777215_00_images_aktualnosci_2015_Wotus.jpg
Wojciech Gazda - Wicemistrzem Polski Juniorów do lat 6

 

 

W dniach 16 i 18 czerwca odbyły się ekstra końcowe zajęcia szachowe podsumowujące całoroczną pracę. Rodzice mogli osobiście ocenić postępy swoich podopiecznych oraz sprawdzić własne umiejętności na szachownicy. Poznali grę w mini szachy jako sposób na dobrą zabawę dla całej rodziny. Dzieci w nagrodę za swoje całoroczne zaangażowanie na zajęciach otrzymały szachowo-rycerskie stroje. Będą w nich uczestniczyć w paradach i pokazach oraz w rozgrywkach plenerowych. W ten sposób nawiążą do najstarszej tradycji "królewskiej gry" oraz turniejów rycerskich.

JSN Fidem template designed by JoomlaShine.com